FILTRY FOTOGRAFICZNE

UWAGI  I PRZEMYŚLENIA

WSTĘP

FILTRY:
system Cokin - budowa
Cokin - zastosowanie filtrów


filtry w fotografii barwnej


filtry w fotografii cz/b

Porównanie zdjęć wykonanych z filtrem UV i bez filtra
 

POWRÓT NA STRONĘ FOTOGRAFIA

 

Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że filtry to jedno z podstawowych narzędzi w ręku każdego fotografa. Wcale nie trzeba być zawodowcem aby stosować filtry! W dobie aparatów cyfrowych i rozbudowanych programów graficznych pojawiła się grupa użytkowników, którzy namiętnie twierdzą, że fotografia klasyczna już upadła i stosowanie filtrów nie ma najmniejszego sensu. Nic bardziej błędnego! Fotografia klasyczna trzyma się dobrze, a stosowanie filtrów dalej jest wręcz niezbędne. Prawdą jest, że stosując umiejętnie balans bieli możemy wiele efektów uzyskać już z poziomu aparatu lub później w programie graficznym, ale w dalszym ciągu są takie filtry, których nie da się zastąpić nawet kosztującymi kilkanaście tysięcy programami! A pozostałe filtry są znacznie szybsze w zastosowaniu niż ślęczenie godzinami w najlepszym nawet programie graficznym.

Podstawowe filtry takie jak UV, skylight, polaryzacyjny, ND czy połówkowe i połówkowe ND są wręcz niezbędnym wyposażeniem każdego użytkownika cyfrówki, a dodatkowo konwersyjne również fotografującego klasycznymi aparatami. Równie ciekawą ofertą są filtry efektowe. Wśród nich są takie bajery jak tęcza, moim zdaniem raczej gadżet, ale np. gwiazdka już może nadać zdjęciom, zwłaszcza architektury całkiem ciekawego wyrazu.

Dla tych, którzy mają kilka obiektywów, a nie chcą wydawać sporej gotówki na filtry, mogę polecić zakup największej średnicy i przejściówki. rozwiązanie to ma jednak wadę - czasem nie można założyć osłony p/słonecznej. Inną propozycją jest system cokina. Ten kreatywny system umożliwia zakładanie tych samych filtrów na obiektywy o różnych średnicach, wystarczy mieć tylko odpowiednie adaptery, a mając do tego dekielki na adaptery, nawet nie trzeba ich ściągać.

Często pytacie o firmy. Można ich produkty podzielić na trzy grupy:

  • Filtry dla zwykłego amatora z niewielkimi pieniędzmi to: Hama HTMC, Hoya HMC

  • Filtry dla amatora za nieco większe pieniądze to Hoya SHMC i PRO, Marumi MC i WPC, Tiffeny i standardowe B+W

  • Filtry za duże pieniądze to najwyższa półka B+W, Heliopany, Lee, Nikony itp.

Myślę, że idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie żyje z fotografii jest środkowa półka...ja osobiście bardzo sobie cenię filtry japońskiej firmy Marumi oraz amerykańskiego Tiffena.

 

UWAGI  I PRZEMYŚLENIA

Problem filtrów przy zdjęciach w świetle mieszanym (świetlówki, sodówki itp)

Problem czyszczenia filtrów

cdn.