Konkurs dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Życie nasze i naszej miejscowości tuż po wojnie. Świadectwa historyczne 1945-1956"

 

 ROZDANIE NAGRÓD...

Zaproszenia na ten konkurs trafiły do 690 szkół z terenu Dolnego Śląska, ale tylko 10% placówek podjęło się tego trudnego zadania. Na konkurs nadeszły 102 prace, w tym dwie z Mysłakowic. To nie był zwykły konkurs historyczny. Tu trzeba było wykazać się nie tyle wiedzą historyczną, co umiejętnościami, których wymaga się od zawodowych historyków!  Jak podkreślali organizatorzy oraz przewodniczący jury, jakość prac przeszła najśmielsze oczekiwania. Młodzież z gimnazjów i liceów wykazała się pomysłowością i umiejętnościami, których nie powstydziliby się studenci historii. 

Trudny okres historyczny, konieczność zdobycia świadectw historii, ich udokumentowanie i podanie  tego wszystkiego w ciekawej formie stanowiło nie lada wyzwanie. Na przygotowanie prac trzeba było poświęcić dużo wolnego czasu. Oprócz pracy w terenie, wywiadów, rozmów ze świadkami historii, grzebaniem w czeluściach internetu, przeglądaniem dziesiątek dokumentów i zdjęć archiwalnych, czytaniem literatury przedmiotu, trzeba było wiele godzin spędzić przed monitorem komputera. Kilka weekendów poświęciliśmy na dyskusje o kształcie prac, ich wzbogacenie oraz nadanie im ostatecznego kształtu.

Nasza szkoła nie ma takich możliwości jak szkoły o profilu humanistycznym i powalczyć z nimi jest niezwykle ciężko, ale dzięki zaangażowaniu Agaty, Gosi, Uli i Kacpra powstały prace, które zyskały uznanie w oczach jury, w skład którego wchodzili historycy Instytutu Pamięci Narodowej oraz pracownicy Ośrodka Pamięć i Przyszłość. W konkursie przyznano 3 pierwsze miejsca w każdej grupie szkół, 4 wyróżnienia specjalne oraz 11 wyróżnień.

Wyróżnienie specjalne otrzymała Agata Dobrowolska (kl. IIIa) za pracę „Dzieje osady Mysłakowice…”

dyplom Agaty

Wyróżnienie otrzymali również Urszula Kogut (kl. IIb), Małgorzata Ptak (kl. IIIa), Kacper Madej (kl. IIIa) za pracę „Mysłakowice - nasza miejscowość”

dyplomy trójki

Uroczystość rozdania nagród odbyła się 11.01.2008 r. w Refektarzu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

W blasku fleszy i światłach kamer nagrodę odbiera Agata...

Agata


...oraz Gosia, Ula i Kacper...

Gosia, Ula i Kacper

Po przemówieniach i podziękowaniach - wspólne zdjęcie...

wspólne zdjęcie

A kiedy emocje już nieco opadły był czas na słodkości i napoje...

słodkie

...oraz wywiady dla telewizji

wywiad

Na zakończenie jeszcze jedna pamiątka...

wspólne zdjęcie

Pyszna pizza,
spacer po wrocławskim rynku połączony z fotografowaniem ciekawych obiektów...

spacer

I powrót do domu...nasze brzuszki otrzymały swoją daninę, ale należała się ona również autku, zwłaszcza po sforsowaniu ogromnych korków - Wrocław jest pięknym miastem i zawsze miałem do niego sentyment, ale jak sobie pomyślę, że mógłbym pół życia spędzić w korkach, to Mysłakowice wydają mi się stolicą Polski:))

stacja

Rogalik księżyca przyświecał nam w drodze do domu...może w przyszłym roku też uda się powalczyć o najwyższe trofea...?

            Jacek Pawłowski 2008         POWRÓT DO GALERII